Sterylizacja zwierząt właścicielskich kotów i psów 2026

Mieszkańcy Oleśnicy,
miło nam Państwa poinformować, iż od 01 lutego 2026
r. Fundacja na rzecz bezdomnych i skrzywdzonych zwierząt „Oleśnickie Bidy”, wraz z Urzędem Miasta Oleśnica, rozpoczyna akcję pt. “STERYLIZACJA ZWIERZĄT WŁAŚCICIELSKICH, W TYM KOTÓW I PSÓW – SUK ORAZ SAMCÓW”.
Akcja skierowana jest do mieszkańców Oleśnicy [kryterium zameldowania] będących właścicielami psa lub kota bez względu na płeć i polega na dofinansowaniu zabiegu sterylizacji zwierzęcia w dowolnie wybranym gabinecie weterynaryjnym nie tylko w Oleśnicy.

W roku 2026 zabieg jest finansowany w zależności od gatunku zwierzęcia i płci w następujący sposób:
Suka – 500 zł; Pies – 400 zł; Kotka – 350 zł; Kot – 250 zł.

Co należy zrobić, aby skorzystać z finansowania zabiegu:

  1. Należy wypełnić i podpisać wniosek oraz regulamin.
  2. Formularze dostępne są w wersji elektronicznej na stronie www.olesnickiebidy.pl zakładka Sterylizacja [tu wniosek]
  3. Wypełniony i podpisany wniosek należy wysłać na adres: projekty@olesnickiebidy.pl.
  4. Po pozytywnej weryfikacji Państwa wniosku otrzymają Państwo informację drogą mailową o możliwości skorzystania z dofinansowanego zabiegu sterylizacji. Wysyłamy także voucher.
  5. Na voucherze wpisujemy datę ważności oraz numer. Informujemy, że po upływie tego terminu Fundacja nie pokryje kosztów zabiegu– w takim przypadku właściciel będzie musiał opłacić sterylizację osobiście.
  6. Lekarz weterynarii kwalifikuje zwierzę do zabiegu. Należy mieć na uwadze fakt, że zwierzę może nie zostać zakwalifikowane ze względów zdrowotnych lub ze względu na wiek. Voucher przedstawiacie Państwo lekarzowi weterynarii.
  7. Po zabiegu sterylizacji właściciel zapewnia opiekę swojemu pupilowi, a lekarz weterynarii wystawia fakturę za wykonany zabieg na naszą Fundację.

Z programu mogą skorzystać:

  • suki będące co najmniej 2 miesiące przed, lub po okresie cieczki;
  • kotki będące w fazie bezrujowej;
  • samce [psy i koty] brak wyżej wymienionych ograniczeń;

Wszelkie informacje zdobędziecie Państwo pod numerem:
+48 517 076 620 – w sprawie szczegółów prosimy o wysłanie wiadomości SMS.
– informacje przed zabiegiem sterylizacji lub kastracji
– informacje po zabiegu sterylizacji lub kastracji

Drodzy Państwo,
w tym roku po raz czwarty mamy możliwość zaproponować Państwu dofinansowanie zabiegów sterylizacji zwierząt właścicielskich: psów i kotów. Jedynym warunkiem, który muszą Państwo spełnić, jest meldunek w Oleśnicy. Nie muszą Państwo być płatnikami podatku od posiadania psa!

Sterylizacja zwierząt ma szereg zalet:

  • zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt,
  • ochrona samic przed ropomaciczem, nowotworami narządów rodnych,
  • zapobieganie urojonym ciążom,
  • edukacja właścicieli zwierząt,
  • brak uciążliwości związanych z cieczką u samic.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z dofinansowania sterylizacji. Dołożymy wszelkich starań, by w przyszłym roku kontynuować akcję.

https://www.facebook.com/ocabidy/Śledźcie nasz fanpagehttps://www.facebook.com/ocabidy/

KRS : 0000601982

Podsumowanie roku 2025 🥰

Kochani Sympatycy naszej Fundacji💓Kolejny rok działalności naszej organizacji za nami 😊 Styczeń to czas podsumowań: – ile sytuacji trudnych i radosnych przeżyliśmy, – – jak wiele nowych doświadczeń zdobyliśmy, – ile istnień psich i kocich udało się nam uratować,- jak wielką pomoc otrzymaliśmy od Was, by móc realizować misję naszej fundacji🫶Pragniemy podzielić się z Wami w telegraficznym skrócie tym, co działo się u nas w 2025 roku 😊 zapraszamy do lektury💫🫶 W ramach walki z bezdomnością:🐶 Zrealizowaliśmy projekt pt.: Udana adopcja dzięki, któremu otoczyliśmy opieką weterynaryjną wiele zwierząt. 😻 Za nami kolejna edycja projektu obywatelskiego w ramach OBO pt.: Sterylizacja zwierząt właścicielskich.W 2025 roku projekt cieszył się dużym zainteresowaniem 😊 Informujemy, iż lada moment startujemy z edycją 2026 😊 A co mówią liczby? 🐕‍🦺39 zabiegów sterylizacji suk🐶17 zabiegów sterylizacji psów🐈58 zabiegów sterylizacji kotek😻32 zabiegów sterylizacji kotów 💪😻 wykonaliśmy 30 zabiegów sterylizacji kotów wolnobytujących – nasza rola to: wyłapanie, przygotowanie do zabiegu oraz opieka po sterylizacji. Chcemy podkreślić, iż w/w działania naszej fundacji jak i opiekunów kotów wolnożyjących dają efekty! Na przestrzeni minionych lat ewidentnie spada liczba bezdomnych/bezpańskich zwierząt w naszym mieście. To także wynik większej świadomości właścicieli zwierząt o konieczności sterylizacji kotów i psów! Wszystkie nasze zwierzęta są chipowane.🫶 Rozwój infrastruktury naszego azylu:💪zamontowaliśmy klimatyzatory w kociarce oraz w szpitaliku – urządzenia mają funkcję chłodząca oraz ogrzewającą. 💪sprzedaliśmy nasz sentymentalny barakowóz, który wymagał już napraw. W jego miejsce przyjechał nowy „budynek” szczelny, ocieplony 😊 💪dwukrotnie odbyła się u nas ogromna zbiórka elektrośmieci ! Akcja została zorganizowana przez Przyjaciela Fundacji😊 Dziękujemy 😊 🫶 Przyjęliśmy 7 psów z Albanii 🫶 W kategorii: Wydarzenie roku 2025: Kleks po 5 latach życia w naszym azylu szczęśliwie zamieszkał w swoim domu📯🫶 Interwencyjnie odebraliśmy 6 szczeniąt 🫶 Nieustannie wspieramy karmicieli kotów wolnobytujących. 🫶 Współpracujemy z Powiatowym Inspektoratem Weterynaryjnym w sytuacjach wymagających interwencji.🫶 Otaczaliśmy opieką zwierzęta, których właściciele znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach możliwości pomagamy w opiece weterynaryjnej, zaopatrujemy w karmę, budy dla psów, budki dla kotów. 🫶 Poprawialiśmy warunki bytowania zwierząt.🫶 Wygraliśmy przetarg na 2026 rok, na odławianie bezdomnych zwierząt w Mieście Oleśnica. 🫶 Stworzyliśmy kalendarz na 2026 rok. Uzyskane pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na realizację celów statutowych fundacji. 🫶 Nasz codzienność to niezliczone wizyty w gabinetach weterynaryjnych – ogromne podziękowania za dobrą współpracę 😊 🫶Nasze statystki 📊🐕‍🦺PSY:- 60 psów trafiło pod nasze skrzydła- adopcje: 27- 33 psy zostały odebrane przez właścicieli- 9 psów poddaliśmy zabiegom kastracji 🐈KOTY:- 62 koty trafiły pod nasze skrzydła- 31 kotów poddaliśmy zabiegom kastracji- adopcje:51- odebrane przez właścicieli 3Kochani💓W tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia fundacji ☺️🫶Dziękujemy Wam za Waszą obecność, wsparcie, dobre serca❤️Bez Was nie moglibyśmy napisać tego, co zadziało się w minionym roku i świętować 10 – lecia📯Dziękujemy za Waszą hojność 🫶😊💸🪙💶💰 i prosimy o nieustanną pamięć o nas przy rozliczeniu rocznym i przekazaniu na naszą rzecz 1,5% podatku 😊 💷Dziękujemy naszym Wolontariuszom ❤️ Bez Waszego zaangażowania nie byłoby tych kolejnych 12 m-cy dobrego życia podopiecznych fundacji 🐈🐕‍🦺 10 lat naszej historii ☺️Życzymy Wam dobra 💓 w 2026 roku ☺️ Uśmiechajcie się, kochajcie się, pamiętajcie o naszych 🐈🐕‍🦺💓Dziękujemy 💓✨💫🫶

1,5%

Zwierzęta same nie poproszą o pomoc, dlatego robimy to w ich imieniu. PODARUJ OLEŚNICKIM BIDOM 1,5 % SWOJEGO PODATKU I DAJ IM SZANSE NA LEPSZE ŻYCIE💕Julek, Denis, Bolek, Delma, Bursztyn, to tylko nieliczni nasi podopieczni, którzy potrzebują Waszej pomocy. Każda przekazana złotówka daje Fundacji możliwość opieki, leczenia oraz przygotowania zwierzaka do adopcji 🐶😻Wasze wsparcie jest dla Oleśnickich Bid szansą na lepsze jutro💪💪💪Przekazanie 1,5 % podatku Fundacji Oleśnickie Bidy jest wyjątkowo łatwe!🥰 Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS: 0000601982 🙂Liczymy na Waszą pomoc🫶🫶🫶🫶🫶💓

MROZY

❄️ MROZY – ZADBajMY O ZWIERZĘTA! ❄️🐶🐾Niskie temperatury są bardzo niebezpieczne dla zwierząt, szczególnie tych przebywających na zewnątrz. Każdy z nas może pomóc!🐕 Jak zabezpieczyć psy przed mrozami?✔️ Zapewnij ciepłe, szczelne schronienie (ocieplona buda, bez przeciągów)✔️ Wyłóż budę suchą słomą (nie kocami – chłoną wilgoć i marzną)✔️ Zapewnij stały dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody✔️ Zwiększ porcje jedzenia – zimą zwierzęta potrzebują więcej energii✔️ Jeśli to możliwe – wpuść psa do domu lub garażu✔️ Sprawdzaj starsze, chore i krótkowłose psy częściej📢 Widzisz psa na mrozie bez odpowiednich warunków? REAGUJ!Takie sytuacje można zgłaszać:➡️ Straż Miejska➡️ Policja➡️ Urząd Gminy / Miasta➡️ Organizacje prozwierzęce lub schroniska➡️Powiatowy Inspektorat Weterynarii 🚫 Zrób dobre zdjecie/ film sytuacji niepokojącej, prześlij mailem do instytucji wymienionych Policja Straż Miejska wykonaj telefon ‼️ Brak schronienia i narażanie zwierząt na mróz to znęcanie się.🤝 POMAGAMY!Widzisz ludzi w potrzebie nieradzących sobie z opieką nad zwierzęciem?👉 Możemy przekazać słomę dla zwierząt w potrzebie👉 Możemy pomóc także karmą / jedzeniem👇👇👇W tej sprawie prosimy o sms 531 111 336

Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, pamiętajmy, aby zabezpieczyć dobre warunki dla psów gospodarskich. To, jaką budę ma pies, świadczy o tym, jakim gospodarzem jesteś. Wystarczy niewiele: * izolacja budy od gruntu- przez postawienie jej na palecie drewnianej lub na styropianie* wypełnienie budy świeżą słomą* w zimne dni można na dach położyć starą kołdrę, plandekę, koc* wejście do budy można zasłonić plastikowym wiatrołapem, plandeką* zadbać o dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody dla psa*przynajmniej raz dziennie podać ciepły posiłek, np dodać gotowanego ciepłego ryżu lub makaronu* zadbać o większy udział tłuszczów w diecie psa- np dodając łyżeczkę oleju rzepakowego, oliwy, żółtka lub całego gotowanego jajka.* jeśli pies jest na więzi, pamiętaj że ustawowo takowa musi posiadać co najmniej 3 metry.* pies nie może być więziony cały czas, potrzebuję ruchy, w trakcie biegania wytwarza ciepło.Udostępnij nasz post i otaguj go #ciepłabudaPomózmy wspólnie poprawić los podwórkowych zwierząt

Sylwester

Zbliża się najgorsza noc w roku dla zwierząt. W wielu miastach i wsiach już słychać strzały 🤮😡Tak bardzo chcielibyśmy nie zaczynać Nowego Roku od wiadomości o zaginionych czy błąkających się psach😔 Jak dbać o pupila w okresie Sylwestra?-Zabieraj psa na spacery do miejsc nieuczęszczanych-Zabezpiecz w dopasowane szelki, smycz, obrożę.❗️❗️❗️📣Najważniejsze 📣dopnij adresówkę z nr telefonu oraz imieniem psa📣- Nie spuszczaj psa ze smyczy❗️❗️❗️Czip i adresówka pomogą zgubie wrócić do domu❗️❗️❗️Można również napisać markerem na obroży nr tel i imię psa, jeśli nie posiadasz breloka z danymi ☺️-Ostatni spacer przełóż na wcześniejszą godzinę.Lepsza kałuża na panelach (jeśli się to zdarzy, nie denerwuj się), niż trauma, lub zgubiony pies. -Przyjmujesz gości?❗️Uważaj, by pies nie czmychnął w amoku.W ten sposób dom lub życie w Sylwestra traci wiele zwierzaków😓-Zadbaj o spokojne i bezpieczne miejsce dla psiaka.-Włącz muzykę, zapal światło.-Zaopiekuj się nim, głaszcz jeśli tego potrzebuje. Wspieraj go tak jak on tego chce. -Leki? Owszem, dlaczego nie, ale wyłącznie od weterynarza📣Pamiętaj ❗️❗️❗️❗️nigdy nie podawaj psu Sedalinu📣📣📣 (to lek na zwiotczenie mięśni)❗️Sedalin powoduje, że zwierze nie może się ruszyć, ale jednocześnie jest w pełni świadome ❗️❗️❗️To jest dopiero traumatyczne przeżycie 📣Możesz zastosować owijkę z bandaży, jednak spróbuj dzień wcześniej, aby wiedzieć czy Twój pies dobrze to znosi 😉 -Nie zostawiaj psiaka samego. Jeśli zostawiasz go pod opieką, przekaż opiekunowi instrukcje jak ma postępować. Możesz wydać dobrze i pożytecznie pieniądze, które miałeś puścić z dymem na tę kilka chwil😉Wpłać na naszą zbiórkę, to na pewno będzie realna pomoc bezdomniakom🥰

Zbiórka poniżej 👇👇👇https://www.ratujemyzwierzaki.pl/olesnickiebidy?fbclid=IwdGRjcAO_GRtjbGNrA78ZFWV4dG4DYWVtAjExAHNydGMGYXBwX2lkDDM1MDY4NTUzMTcyOAABHnJQ-QYVQsysSmbICQES8gRb6j8Rn8akCvz2oqlX2CFdc9FWwyf4-ySr-qNu_aem_2i9pTwTh7ERDXTnBqnNP_Q

Ilustracja zrobiona przez Donata Golenia do pobrania I pokolorowania Dziękujemy ❤️

Loluś potrzebuje wsparcia

Witajcie…To jest Bolek i Lolek 😍Dwa psiaki, uchroniliśmy przed wyjazdem do dużego Schroniska.Bolus Czarny, Lolek w łatki💕Boluś w sumie juz jest gotowy do adopcji💪Książeczki zdrowia aktualne panowie mają.Psiaki pięciokilowe, śmiesznie filigranowe a zarazem postawne😆Lolek od pierwszego dnia przybycia okazał się chorowity i zasmarkany, zastanawialiśmy się co mu konkretnie dolega🤔Po wizycie weterynaryjnej już wiemy że Loluś ma stary uraz i ogromną dziurę w podniebieniu 🥺Przed Lolkiem ciężki czas operacji oraz rekonwalescencji.Nie chcemy psiaka blokować, aby siedział w azylu, szukamy dla niego domku, aby potencjalni opiekunowie otoczyli go opieką i ciepłem❤️‍🔥My pokrywamy wszystkie koszty.Prosimy również wszystkich ludzi dobrej woli w czasie magii świąt o wpłaty na leczenie Lolusia❤️🩷🧡💚Wszystkie wpłaty można kierować na konto z dopiskiem Lolek 66 1160 2202 0000 0002 9795 3643 Dziękujemy 😍

Kalendarz na 20026

Jak co Roku tak i w tym Roku😁

Przedstawiamy 🥳🐾 KALENDARZ CHARYTATYWNY – POMAGAMY PSOM I KOTOM Z AZYLU

🐾Zapraszamy do zakupu kalendarza charytatywnego, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom z azylu – psom i kotom.💰

Cena kalendarza: 30 zł📦 Koszt wysyłki: 16 zł📲 Jak kupić?Zakup odbywa się poprzez SMS.Wystarczy:1️⃣ dokonać wpłaty na nasze konto2️⃣ wysłać SMS z:potwierdzeniem przelewu adresem do wysyłki z informacją zamówionych sztuk

Tel 531 111 336 🐶

nr konta 66 1160 2202 0000 0002 9795 3643

tytułem Kalendarz

Pomagasz bezdomnym psom🐱 Wspierasz koty z azylu❤️ Każdy zakup to realna pomocDziękujemy za wsparcie i udostępnienie ogłoszenia!

🐾 PAMIĘTAJMY O OCHRONIE ZWIERZĄT! 🐾

APEL DO WŁADZ LOKALNYCH, PROBOSZCZÓW I SOŁTYSÓW:

Prosimy o wydrukowanie i wywieszenie w miejscach ogólnodostępnych.


Czy znasz te słowa?

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia,
nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.”

Te wiekopomne słowa otwierają jeden z najważniejszych aktów prawnych w Polsce:

  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

📣 NASZ OBOWIĄZEK – TWOJA REAKCJA

W nawiązaniu do wspomnianej Ustawy, gorąco przypominamy o obowiązku, jaki spoczywa na każdym opiekunie zwierzęcia.

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA CIERPIENIE!

Każdy z nas jest odpowiedzialny za dobrostan zwierząt w swojej okolicy. Pamiętaj, że:

  • Zwierzęta mają prawa.
  • Obowiązkiem właściciela jest ich respektowanie.

Jak reagować?

  1. Zwracaj uwagę tam, gdzie prawa zwierząt są łamane.
  2. Powielaj prawa przysługujące zwierzętom.
  3. Zawiadamiaj odpowiednie służby (Policja, Straż Gminna/Miejska, Inspektorat Weterynarii) w przypadku zaniedbań lub znęcania się.

ZIMOWY CZAS – DBAJ O CIEPŁO!

W ten zimowy czas szczególnie prosimy o troskę!

Wy i Wasze zwierzaki trzymajcie się cieplutko! 🧑‍🎄

Podstawa prawna: Dz.U. 1997 nr 111 poz. 724 – Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Ważne

Uwaga‼️Nadchodzą bardzo zimne noce, wiele zwierząt może ich nie przeżyć. Pamiętajmy o tym, że zwierzę żyjące na dworze musi mieć możliwość schronienia przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najprościej jest umieścić budę na styropianie lub palecie i porządnie napchać sianem. Warto też przysłonić czymś wejście do budy i zapewnić psu choć jeden ciepły posiłek- np. karma pomieszana z ugotowanym ryżem lub makaronem. Brak zabezpieczenia przed zimnem jest formą znęcania się nad zwierzęciem, za które grozi odpowiedzialność karna.Zdjęcie przedstawia jednego z psów z gminy Oleśnica, którego kiedyś odbieraliśmy interwencyjnie z powodu braku ciepłej budy, temperatura w danym dniu wynosiła -13 stopni 🙁