Po zabiegu sterylizacji


Zwierzę budzi się w gabinecie pod kontrolą lekarza weterynarii. Następnie po wybudzeniu i odzyskaniu świadomości tego samego dnia powinno zostać zabrane do domu. Nie wskazane jest dalsze pozostawanie zwierzęcia na dobę lub dłużej w gabinecie weterynaryjnym.

W znanym sobie środowisku, przy swoich opiekunach dochodzenie zwierzęcia do siebie przebiega o wiele łagodniej i bezpieczniej. Należy pamiętać, że mimo odzyskania świadomości zwierzak nie ma jeszcze pełnej władzy nad swoim ciałem -przejawia się to chwiejnym chodem, sennością, nieskoordynowanymi ruchami. Może się również pojawić niekontrolowane oddawanie moczu.

Początkowo wykazuje ono nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, zbyt jaskrawe światło. Również temperatura ciała jest obniżona. Pacjent może skomleć i popiskiwać. 
Nie wynika to z odczuwanego bólu (zwierzę dostaje leki przeciwbólowe), ale z halucynogennego działania leków narkotycznych.
Wszystko to powoduje, że zwierzak nie rozumiejąc co się z nim dzieje jest mocno zdezorientowany i przerażony, dlatego pozostawienie go w obcym miejscu, bez swojego opiekuna, jest dla niego w tym momencie dodatkowym potężnym stresem.  Zwierzę  może odbierać to dodatkowo jako odrzucenie, karę.  Nie jest to korzystne dla jego zdrowia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w wyniku powikłań istnieje zagrożenie życia zwierzęcia. W takich przypadkach zwierzę musi być hospitalizowane, o czym informuje lekarz weterynarii.

Dzień zabiegu

  • Po zabraniu zwierzęcia do domu należy zapewnić swojemu pupilowi jak najwięcej spokoju i ciepła. Umieścić je w przygotowanym wcześniej miejscu (cichym, bez ostrego światła, unikając przeciągów i niskich temperatur.)
  • Dopóki zwierzę nie odzyska pełnej koordynacji i kontroli nad swoim ciałem należy ograniczyć jego ruch, żeby nie zrobił sobie krzywdy.
  • W dniu zabiegu [po zabiegu]- nie wolno karmić zwierzęcia!!! 

Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania, co z kolei może być przyczyną zachłyśnięcia. Przewód pokarmowy przez parę godzin jest atoniczny, co uniemożliwia prawidłowy pasaż pokarmu . 
Po całkowitym wybudzeniu, lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza, jeżeli nie będzie wymiotów, można podawać małe ilości letniej wody do picia.

Kolejne dni po zabiegu

  • Pierwszy posiłek podajemy dopiero na drugi dzień po zabiegu – ważne, aby był lekkostrawny,w małych porcjach i dodatkowo częściej niż zwykle (3-4 razy dziennie). Jeśli po zjedzeniu posiłku pojawią się wymioty, należy jeszcze poczekać  2-3 godziny do następnego podania.
  • Wszelkie niepokojące objawy zaobserwowane  u swojego zwierzęcia po zabiegu należy natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii, który operował zwierzę.

  W szczególności  niezwłoczny kontakt z lekarzem wskazany jest gdyby pojawiły się:

  • drgawki
  • obfite krwawienie z rany chirurgicznej (niewielka ilość krwistej wydzieliny jest normą)
  • utrata przytomności
  • krwawy wypływ z dróg rodnych
  • brak oddawania moczu do 12 h po zabiegu
  • bardzo szybkie oddechy przechodzące w dyszenie
  • przewlekłe wymioty
  • zielonkawy wypływ z rany, o nieprzyjemnym zapachu
  • nagłe załamanie się samopoczucia
  • brak apetytu trwający dłużej niż 48 godzin
  • Ranę należy kontrolować codziennie, aż do całkowitego wygojenia. Utrzymywać ją w czystości i suchym stanie. Przy jej pielęgnacji  stosować się do wskazań lekarza operującego zwierzę. 

W miarę postępującego gojenia się rany pojawia się świąd. Nie wolno jednak dopuścić  do jej drapania, lizania, gryzienia przez zwierzę. Gdy właściciel nie może stale  kontrolować pupila wskazane jest  zastosowanie  zabezpieczenia takiego  jak kołnierz lub ubranko pooperacyjne. 

  • Pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę podawać zwierzęciu leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem weterynarii !!!

! Część ,,ludzkich”  środków przeciwbólowych jest źle tolerowana przez zwierzęta!

  • Ograniczyć aktywność zwierzęcia do minimum. W tym okresie nie wolno wypuszczać zwierzaka samego na dwór. Spacery mogą odbywać się tylko pod kontrolą właściciela . Zbyt gwałtowne ruchy zwierzęcia w tym czasie  mogą spowodować zerwanie szwów, a to z kolei powstanie przepukliny brzusznej i zakażeń.
  • Nie kąpać psa/kota minimum 7 dni po zabiegu 
  • Wizyta kontrolna i wyjęcie szwów po ok. 10 dniach.

Późniejsza opieka nad zwierzęciem sterylizowanym / kastrowanym:

  • Dieta – Po zabiegu sterylizacji / kastracji  na skutek zmian poziomu hormonów płciowych potrzeby energetyczne czworonoga spadają o 20 proc. Jeżeli  nie zostanie to uwzględnione w diecie zwierzęcia, dość szybko  można zaobserwować przyrost jego wagi, a z czasem tendencję do tycia. Zwierzęta otyłe – podobnie jak i ludzie – narażone są na problemy wynikające z nadwagi– od chorób stawów, układu krążenia po choroby metaboliczne np. cukrzyca.
    Dlatego należy uważać, aby nie przekarmiać swojego pupila  oraz podawać dobrze zbilansowane, niskokaloryczne posiłki. Aby wzmocnić uczucie sytości, najlepiej podzielić dzienną porcję na 3-5 posiłków. Pies nie powinien mieć dostępu do karmy przez całą dobę, ponieważ niepotrzebnie stymuluje to stale jego przewód pokarmowy.  Jeśli widać tendencję do tycia, najlepiej podawać zwierzakowi specjalną dietę dla kastratów. W karmach tych obniżono zawartość tłuszczu, aby zmniejszyć odkładanie się tłuszczu zapasowego. Zwykle jest w nich więcej wysokowartościowego białka, co rekompensuje zmiany zachodzące w organizmie zwierzęcia po zabiegu. Należy także pamiętać, że stosowane do szkolenia psów smakołyki nie są obojętne dla wagi zwierzęcia.
  • Aktywność fizyczna – aby nie dopuścić do przybierania na wadze wysterylizowanego/wykastrowanego zwierzęcia należy zapewnić mu dużo ruchu (spacery, zabawy).

Podaruj nam swoje 1,5% podatku.
On wspiera naszą działalność i daje nam nadzieję na lepsze jutro.
KRS: 0000601982

Dodaj komentarz