Kochani, krótka instrukcja obsługi, co zrobić, gdy znajdziemy bezdomnego psa/ ranne zwierzę wymagające pomocy:

1. Geografia, administracja: miejsce znalezienia zwierzaka będzie określało kto udzieli mu pomocy. Sprawdź proszę, czy zwierzak jest na terenie miasta Oleśnica, gminy Oleśnica czy innej gminy powiatu oleśnickiego

2. Zegarek: jeśli zwierzę jest znalezione w godzinach pracy Urzędu Miasta/ Gminy, to w pierwszej kolejności zgłaszamy zwierzaki tam. Numer kontaktowy można znaleźć bez problemu w internecie, na dniach pokażemy zestawienie nr telefonów Urzędów wraz z miejscowościami

3. Alarm: jeśli pora pracy urzędników minęła, zgłaszamy zwierzaka na Policję. Nie, nie dlatego że bezdomność czy udział w wypadku drogowym zwierzęcia podlega karze aresztu  Policja, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta/ Gminy/ stosownymi Ustawami ma obowiązek przyjąć zgłoszenie, a następnie przekazać odpowiedniemu PODMIOTOWI (tak, brzydkie słowo) który ma podpisaną umowę z daną gminą/ miastem na obsługiwanie takich zdarzeń. Wiąże się z tym bezzwłoczna możliwość uzyskania pomocy np. weterynaryjnej

4. Informacja: w najbliższej okolicy Oleśnicy funkcjonują dwa miejsca, potocznie mylone ze schroniskami. Ośrodek Przytul Pyska, nie posiadający na obecną chwilę KRS- czyli nie jest to Fundacja a Stowarzyszenie oraz Fundacja Oleśnickie Bidy. Oba te podmioty mają podpisane umowy z miastem Oleśnica (Oleśnickie Bidy) oraz Gminami Oleśnica, Dobroszyce (DEX, Przytul Pyska). Informacje o tym są powszechnie dostępne na stronach internetowych urzędów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Opieka nad bezdomnymi/ rannymi zwierzętami jest ustawowym obowiązkiem gminy i gminy te przeznaczają środki na ich realizację. Gmina/ miasto płaci za: odłowienie zwierzaka, niezbędną pomoc weterynaryjną (czyli np. badania, leczenie ran, urazów, leki), chipowanie i obowiązkowe szczepienie przeciw wsciekliźnie. Z reguły jednak nie pokrywają leczenia chorob nie zagrażających życiu (np zmiany skórne u bezdomnego psa), kosztów sterylizacji, chorób niepowstałych w wyniku np. zdarzenia drogowego. Zwierzęta odłowione przez naszą Fundację są ogłaszane nie tylko na naszym FB, ale przede wszystkim na stronie Urzędu Miasta- co definiuje umowa podpisana między nami, a także w lokalnej prasie. Analogicznie, zwierzaki z Przytul Pyska są ogłaszane na stronach właściwych Gmin. Jest to ustawowy obowiązek tych jednostek, dodatkowo określany w programach opieki nad zwierzętami, któy jest realizowany ze środków Gminy/ Miasta. Każdy z nas może wejść na stronę i przeczytać ile i na co wydaje jego urząd. Każdy może napisać zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej, jakie kwoty, dla kogo, ile psów, na co ile jest wydawane. Zachęcam Was do tego Kochani, abyście pisali, dzwonili, dopytywali urzędników, ale przede wszystkim RADNYCH tworzących prawo, czy te pieniądze są wydawane efektywnie, czy mozna zrobic coś lepiej, czy można sterylizować, leczyć, zapobiegać, a nie tylko utrzymywać i pielęgnować bezdomność.

5. Wątpliwości: „zaraz zaraz, jak to…. to Fundacja, Ośrodek Adopcyjny, czy biznes? Kogo wspierać, komu pomagać? Oszukujecie nas, czy nie? Co tu jest grane?”
Kochani, 3 lata pracy ze zwierzakami nauczyły nas, że nie ma nic za darmo. Nikt nam nie da samochodu, bo fundacja. Nie zatankujemy go za darmo, bo powiemy pani na „cpn”, że my jedziemy po kotka. Weterynarz nie wyleczy za darmo, bo nie wytłumaczy w hurtowni, ZUSie, US- że leczy za darmo, bo bezdomny kotek. Właściciele ziemi nie użyczą jej za darmo na azyl, bo bezdomne kotki i pieski. Zarówno zarejestrowanie Fundacji w KRS jak i podpisanie umowy z Urzędem Miasta, to są LEGALNE i PRAWNIE UPORZĄDKOWANE sposoby niesienia pomocy zwierzętom. Dzięki działaniom tylko naszej Fundacji, od 3 lat, ponad 500 zwierząt nie trafiło do Schroniska w Raciborzu. 500 zwierząt znalazło nowy dom, a KOSZTY realizacji obowiązku opieki nad bezdomnymi zwierzętami z roku na rok są w mieście coraz niższe. Zachęcamy do zadania takiego pytanie w trybie inf.publicznej w Urzędzie Miasta/ Gminy Oleśnica. Dodatkowo, my, jako Fundacja, podlegamy licznym kontrolom, nasze finanse są prowadzone przez biuro rachunkowe, a fakt rejetracji w KRS wymusza na nas sporządzanie sprawozdań merytorycznych i finansowych.

Wiemy, że to wszystko może być „czarną magią” dla wielu osób. Wiemy, że łatwiej jest niezrozumieć, oskarżyć, napisać w internecie komentarz. W końcu jesteśmy bidy umysłowe- bo trzeba mieć dobry umysł, żeby to wszystko ogarnąć.
Dodatkowo, nasza Fundacja działa na zasadzie WOLONTARIATU i to wolontariusze, a nie „pracownicy” są trzonem jej istnienia.
Wszelkie osoby, które lepiej wiedzą JAK i CO powinno być zrobione zapraszamy do nas. Zapewniamy, że pracy nie zabraknie. Bedziesz miał/-a okazję zastosować swoje porady w praktyce.
To jak?